04 mar Czy joga odchudza?
Odpowiedź na pytanie, czy joga ma działanie odchudzające jest dość złożona. Nie chcę nikogo oszukiwać i obiecywać gruszek na wierzbie, więc napiszę, że joga może mieć działanie wspomagające proces odchudzania, ale wcale nie musi. Dlaczego?
Pamiętajmy, że nadwaga i otyłość to nie tylko kilka dodatkowych kilogramów i mięciutkie fałdki na brzuchu a poważne choroby, które nie tylko utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, ale też prowadzą do innych poważnych schorzeń o różnym podłożu. Nadwaga jest uznawana przez WHO za chorobę, która może przerodzić się w otyłość. Otyłość uznawana jest również za chorobę i do tego przewlekłą. O tym czy dana osoba ma nadwagę, czy jest otyła świadczy wskaźnik BMI, który można łatwo obliczyć. Trzeba jasno zaznaczyć, że obie choroby wymagają leczenia. Kwestię leczenia utrudnia fakt, że podłoża otyłości mogą być różne. Mogą to być uwarunkowania środowiskowe lub/i genetyczne, choroby przewlekłe, w tym często choroby tarczycy, przyjmowane leki, sterydy czy hormony syntetyczne, ale często też zaburzenia odżywiania. W zależności od przyczyn, w leczeniu otyłości konieczna jest opieka dietetyka czy psychodietetyka, ale nierzadko też endokrynologa, specjalisty innej dziedziny medycyny czy psychoterapeuty. Nie wystarczy, jak niektórzy twierdzą, sam deficyt kaloryczny, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Czy joga zatem może wspomóc proces odchudzania czy leczenia nadwagi i otyłości? Tak, przy czym słowa „wspomóc” i „czasami” są tu kluczowe. W jaki sposób i pod jakimi warunkami joga może okazać się elementem wspierającym proces odchudzania i redukcji wagi?
1. Joga zwiększa masę mięśniową
Mięśnie zużywają więcej energii niż tkanka tłuszczowa, co ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej.
2. Joga reguluje metabolizm i gospodarkę hormonalną poprzez stymulację narządów wewnętrznych
Ułatwi to kontrolowanie apetytu i co za tym idzie, wagi ciała.
4. Joga zwiększa odporność na stres i pomaga się zrelaksować
Pozytywnie wpłynie to na problemy z nadwagą związane z emocjonalnym zajadaniem problemów.
5. Ćwiczenie jogi często prowadzi do zmiany stylu życia
Osoby często praktykujące jogę są bardziej świadome ciała i jego potrzeb. Joginki i jogini zaczynają się też zdrowiej odżywiać, lepiej się wysypiać, w mniejszym lub większym stopniu zmieniają swoje nawyki żywieniowe, zmniejszając spożycie śmieciowego jedzenia, czy przechodząc na dietę wegetariańską. To wszystko może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.
6. Joga pozytywnie wpływa na postrzeganie samego siebie
Dużo łatwiej jest pracować nad redukcją tkanki tłuszczowej, jeśli robimy to z poziomu akceptacji i szacunku do swojego ciała, a nie z poziomu nienawiści i niskiego poczucia własnej wartości. Dzięki temu będziemy w stanie holistycznie zadbać o ciało i odchudzać się w zdrowy sposób.
Trzeba pamiętać, że joga może nam pomóc w redukcji wagi, jeśli będzie pojawiać się w naszym życiu często i regularnie. Bez tego nic się nie zmieni. Ani o gram. Warto też zwrócić uwagę na styl jogi, jaki praktykujemy. Jeśli ćwiczymy delikatną jogę w stylu jogi jin czy jogi restoratywnej, efekty i zmiany mogą być bardzo subtelne lub nie pojawić się wcale. Natomiast przy intensywnych zajęcia jogi w stylu power yoga czy ashtanga yoga, efekty mogą być dużo bardziej zauważalne, w niektórych przypadkach wręcz spektakularne. Efekty redukcji tkanki tłuszczowej mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie, ale jeśli się pojawią, to jest duża szansa, że zostaną na dłużej.
Warto stanąć na macie i przekonać się na własnym ciele czy joga odchudza czy nie. Każde ciało jest inne, każde nosi w sobie swój własny „bagaż” i każde zareaguje na jogę inaczej, ale każde zasługuje na dobro jakim jest joga, bez względu na rozmiar. Rozwiń więc matę i do dzieła! 🙂
*Zródło zdjęcia: www.pexels.com
Brak komentarzy