Jogowy savoir – vivre czyli jak się zachować na zajęciach jogi

Jogowy savoir – vivre czyli jak się zachować na zajęciach jogi

Czy savoir-vivre wymyślono po to, by utrudnić ludziom życie? Wręcz przeciwnie. To zasady, które ułatwiają nam funkcjonowanie w taki sposób, żeby wszystkim było miło. Te zasady często ułatwiają nam życie i są stworzone po to, by żyło i funkcjonowało nam się lepiej. I tak, takie zasady panują też w jogowym świecie. Zebrałam kilka zasad poniżej. A Ty? Dodasz jeszcze coś od siebie?

 

  1. Nie spóźniaj się na zajęcia jogi

Zajęcia jogi są całością. Sekwencja jogi, którą wymyślił Twój nauczyciel to nie jest, albo przynajmniej nie powinien być zbiór przypadkowo wylosowanych pozycji jogi zebranych w całość. Asany, czyli pozycje jogi są ułożone w konkretny sposób, w celu osiągnięcia ustalonego przez nauczyciela celu. Jeśli się spóźnisz, to może Cię ominąć ważny element zajęć. Bywa, że jest to medytacja albo rozgrzewka, która przygotowuje Twoje ciało do kolejnych, bardziej zaawansowanych pozycji. Spóźniając się nie tylko wytrącasz z rytmu nauczyciela i przeszkadzasz grupie, ale przede wszystkim możesz sobie zrobić krzywdę, jeśli nie wykonasz całej zaplanowanej rozgrzewki jogowej.

  1. Jeżeli korzystasz z ogólnodostępnej maty, zdezynfekuj ją po użyciu.

Co prawda czasy covidowe mamy za sobą, ale miło jest ćwiczyć na czystej i zdezynfekowanej macie. Czy chcesz kłaść twarz tam, gdzie przed paroma chwilami stały spocone, brudne i zagrzybione stopy osoby, która nie zdezynfekowała maty po użyciu? Jeśli nie, to Ty też nie bądź taką osobą i zdezynfekuj po sobie matę.

  1. Nie chodź po matach do jogi innych osób.

Bez względu na to, czy mata do jogi jest prywatna, czy ogólnodostępna, nie chodź po innych matach, bo to tak jakbyś chodził/a brudnymi stopami po czyjejś poduszce. Wokół rozłożonych mat do jogi jest sporo podłogi, po której bez ograniczeń możesz hasać.

  1. Podczas zajęć nie rób zdjęć

Sesja jogi to często bardzo intymny czas dla ćwiczących. Czas wyłączenia się z codzienności, pozostawienia życia codziennego poza salą, pełnego skupienia na wykonywanych pozycjach jogi. To nie jest miejsce na robienie zdjęć a już tym bardziej bez zgody osób współćwiczących.

  1. Wyłącz dzwonek w komórce. Wibracje też.

O ile nie czekasz na bardzo ważny telefon od bardzo ważnej osoby w bardzo ważnej sprawie, wyłącz dzwonek i wibracje w komórce.  Takie niespodziewane dzwonki i wibracje bardzo przeszkadzają, najczęściej w najmniej odpowiedniej chwili. Zgodnie z zasadami prawa Murphy’ego, jeśli telefon dzwoni podczas zajęć, to albo wtedy, kiedy nauczyciel coś tłumaczy albo wtedy, kiedy cała sala leży w ciemnościach w pozycji relaksacyjnej savasany. Za. Każdym. Razem.

  1. Po skończonych zajęciach posprzątaj pomoce do jogi

Na jodze wszyscy dbamy o to, żeby było czysto i miło. Dlatego posprzątaj po sobie wszystkie pomoce, ładnie je układając w miejscu do tego przeznaczonym. Odplącz zaplątane liny i pomóż innym jeśli jest taka potrzeba. Jeśli ktoś czegoś zapomniał posprzątać, zrób to Ty. Dla wspólnego dobra.

  1. Nie komentuj jogowej praktyki innych osób

Nie masz zielonego pojęcia dlaczego osoba ćwicząca obok Ciebie ćwiczy w taki a nie inny sposób. Nie znasz jej jogowej historii. Nie wiesz jakie miała kontuzje, jakie ma ograniczenia w ciele i jaki miała dziś dzień. Nie komentuj zatem sposobu wykonywania asan przez inne osoby i nie udzielaj rad, jeżeli nikt Cię o takie rady nie prosi, nawet jeśli też jesteś nauczycielką/em jogi. To jest rola nauczyciela prowadzącego zajęcia. Jeżeli oficjalnie nie asystujesz podczas zajęć jogi, skup się wyłącznie na tym jak Ty ćwiczysz.

  1. Stosuj się do poleceń nauczyciela prowadzącego zajęcia

Nauczyciel wie co robi. Ma swój plan, swoją dynamikę prowadzenia zajęć, swoją strategię. Jeżeli zatem zdecydowałaś/eś się przyjść na zajęcia jogi, to stosuj się do poleceń i komend nauczyciela prowadzącego. Jeśli masz dolegliwości, które uniemożliwiają Ci wykonanie konkretnego ćwiczenia, zgłoś to prowadzącemu, najlepiej jeszcze przed zajęciami, żeby nauczyciel mógł zaproponować Ci alternatywne pozycje jogi. Nie wprowadzaj jednak swoich porządków na zajęciach. Jeżeli nie chcesz ćwiczyć pod przewodnictwem nauczyciela, to albo praktykuj w domu, albo wynajmij sobie salę na godzinę i zrób praktykę własną.

  1. Jeżeli Twoje ulubione zajęcia prowadzi nauczyciel zastępujący, nie komentuj głośno i wyraźnie swojego niezadowolenia czy wręcz oburzenia.

Rozumiem Twoje niezadowolenie. Każdy z nas przyzwyczaja się do jogi ze swoim ulubionym nauczycielem i ciężko jest nam zaakceptować to, że zajęcia prowadzi ktoś inny, zwłaszcza jeśli nie pałamy sympatią do tej osoby. Z własnego doświadczenia wiem, że niezadowolenie z zastępstwa często bywa dość dobitnie artykułowane.  Obrywa się za to albo osobie na recepcji albo nauczycielowi, który prowadzi zastępstwo. Takie niezapowiedziane zastępstwa się zdarzają. Takie jest życie. Każde centrum jogi, jeżeli może, stara się komunikować zastępstwa odpowiednio wcześniej, ale nie zawsze jest to możliwe mimo najszczerszych chęci. Jeśli zatem trafisz na innego nauczyciela podczas swoich ulubionych zajęć to albo się dostosuj i weź udział w zajęciach tak jak zazwyczaj i nie wyrażaj dobitnie swojego focha i świętego oburzenia zaistniałą sytuacją albo po prostu wróć do domu. Twój foch naprawdę nie jest nikomu potrzebny, ani Tobie ani grupie ani nauczycielowi.

  1. Nie przeszkadzaj nauczycielowi w prowadzeniu zajęć

Zadaniem nauczyciela jogi nie jest tylko machanie nóżką w lewo i prawo. Odpowiada za ćwiczących, za ich samopoczucie ale i bezpieczeństwo. Wymaga  to wiedzy, skupienia i umiejętności wnikliwej obserwacji. Nie przeszkadzaj zatem nauczycielowi w pracy dla dobra swojego i całej grupy.

  1. Pamiętaj o higienie

Dobrze by było przed zajęciami jogi się odświeżyć, żeby nie narażać współćwiczących na przykre doznania zapachowe. W przypadku braku czasu i braku dostępu do prysznica z pomocą przychodzą niezastąpione mokre chusteczki, które skutecznie i ekspresowo pomogą w utrzymaniu podstawowej higieny. Higiena jest ważna, ale pamiętaj też o tym, że co za dużo to niezdrowo. Obfite perfumowanie się zostaw na inny czas.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz