Pora posiłków a praktyka jogi

Pora posiłków a praktyka jogi

Jeżeli zastanawiasz się jak dostosować pory posiłków do zajęć jogi, to poniżej znajdziesz podpowiedzi o tym co i kiedy jeść, żeby nie utrudnić sobie ćwiczeń.

Przed zajęciami jogi

Ćwiczenie jogi z pełnym żołądkiem nie tylko nie należy do przyjemnych ale także może prowadzić na dłuższą metę do nieprzyjemnych dolegliwości zaczynając od nieprzyjemnej zgagi a na groźnej chorobie refluksowej kończąc. Dobrze wiem i rozumiem, że wcale nie jest łatwo tak zaplanować dzień, żeby zjeść posiłek odpowiednio wcześnie. Dla własnego dobra warto jednak dostosować swój harmonogram posiłków. Będzie Ci się nie tylko rewelacyjnie ćwiczyło, ale również będzie to korzystne dla Twojego zdrowia.

Poniższe zasady opracowałam sama, na podstawie kilkunastoletniej obserwacji swojego ciała:

  • obfity posiłek mięsny lub ciężkostrawny posiłek wegetariański zjedz najpóźniej 4(!) godziny przed praktyką jogi
  • obfity, lekkostrawny posiłek wegetariański zjedz 3 godziny przed praktyką jogi
  • sałatkę lub mały i lekkostrawny posiłek wegetariański możesz zjeść 2 godziny przed zajęciami
  • owoce i warzywa zjedz najpóźniej godzinę przed zajęciami
  • nie pij nic przynajmniej godzinę przed zajęciami
  • w przypadku gdy jesteś ekstremalnie głodny, zajęcia zaczynają się za chwilę a Ty wiesz, że bez dodatkowej dawki energii nie dasz rady zrobić ani jednego psa z głową w dół, zjedz łyżkę miodu, kilka kostek czekolady lub łyżkę masła orzechowego. Dostarczy Ci to wystarczająco dużo energii aby przetrwać, ale nie obciąży żołądka

W trakcie zajęć

Podczas zajęć zdecydowanie nie poleca się ani jedzenia, ani picia czegokolwiek.

Ja jednak na swoich zajęciach dopuszczam możliwość zwilżenia ust kilkoma kroplami wody, zwłaszcza podczas trudnej praktyki albo podczas upałów. Jednak uprzedzam, że wielu nauczycieli jest dużo bardziej restrykcyjnych i tego zabrania podczas swoich zajęć.

Po zajęciach jogi

Po praktyce jogi czujesz najczęściej nie tylko zmęczenie, ale także najpewniej głód, bo od dawna masz pusty żołądek. Warto wtedy zjeść sycący, ale też lekkostrawny posiłek, który jednocześnie zrównoważy stratę energii, ale nie obciąży żołądka. Godne polecenia są tutaj sałatki, wszelkiego rodzaju koktajle owocowe czy też klasyczne kanapki. Zdaję się tutaj na Twoją kreatywność 🙂

Brak komentarzy

Dodaj komentarz