4 powody, dla których warto korzystać z pomocy do jogi

4 powody, dla których warto korzystać z pomocy do jogi

Wiele osób zastanawia się, czy pomoce do jogi są naprawdę potrzebne. Odpowiadam, że i tak i nie. Są na świecie style jogi, które w ogóle nie zakładają używania pomocy. Przykładem jest chociażby ashtanga joga, w której nie ma na to ani miejsca ani czasu. Taka joga jest nastawiona na medytację w ruchu, rozgrzanie i, co za tym idzie, oczyszczenie organizmu. Na nie wiadomo który plan, bo na pewno nie na drugi, odkłada dokładność wykonywania asan, co jest dla mnie dość dyskusyjne.

Jest także joga Iyengara, podczas której używa się pomocy często i gęsto. Mnie bardziej bliska jest ta druga odmiana,  a z pomocy korzystałam od samego początku mojej  jogowej przygody, więc postaram się Ciebie przekonać, że pomoce jednak się przydają. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto korzystać z pomocy jogowych:

1. Ułatwienie wykonania asan, przy ograniczonym zakresie ruchu w danej części ciała.

Próbujesz wykonać pełną wersję supta virasany, ale bolą Cię kolana albo odcinek lędzwiowy kręgosłupa? Chcesz stanąć na głowie, ale masz uszkodzony kręgosłup szyjny? Dzięki użyciu pomocy będziesz w stanie tak zmodyfikować pozycję, żeby była dla Ciebie wykonalna pomimo ograniczeń w ciele.

2. Lepsze i głębsze rozluźnienie w pozycjach relaksacyjnych.

W pozycji savasany czyli martwego ciała pomoce do jogi pozwolą Ci się lepiej i bardziej rozluźnić. Podczas sesji tzw. jogi regeneracyjnej pomocy używa się bardzo często i to w ilościach hurtowych właśnie w celu uzyskania poczucia głębokiego relaksu poprzez podpieranie, otwieranie lub obciążanie wybranych części ciała.

3. Zrozumienie prawidłowego ustawienia ciała w danej pozycji

Nie do końca wiesz jak odsunąć barki od uszu w pozycji psa z głową w dół? Uprząż z paska wytłumaczy to lepiej niż ustne instrukcje czy manualna korekta nauczyciela. Nie jest dla Ciebie jasne jak ustawić biodra w pozycji góry? Znowu odpowiednio zamontowany pasek nadciągnie z pomocą. Nie wiesz jak pracować stopami w pozycjach stojących. Dzięki cegle w mig to zrozumiesz i zapamiętasz na długo.

4. Możliwość głębszego i bardziej świadomego wejścia w asanę

Dzięki odpowiedniemu użyciu pomocy istnieje możliwość głębszego wejścia w asanę. Pasek pozwoli Ci mocniej przyciągnąć nogę do tułowia w supta padangusthasanie, bo sama noga będzie to robić z wielką niechęcią. Wałek, krzesło czy kostki pomogą maksymalnie otworzyć klatkę piersiową w wielu wygięciach do tyłu. Pasek, drabinki i kocyk pozwolą na maksymalne wyciągnięcie i wydłużenie boków tułowia w psie z głową w dół.

W kolejnych wpisach z tej serii opiszę po kolei najbardziej podstawowe pomoce do jogi, tj. cegły, koce, paski i wałki,  podpowiem czy warto mieć je w domu i pokażę czym je można zastąpić.

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz