7 sposobów na śliską matę do jogi

7 sposobów na śliską matę do jogi

Chyba każda joginka i każdy jogin miał kiedyś do czynienia ze śliską matą do jogi. Jest to nie tylko frustrujące, ale w najbardziej pesymistycznej wersji może też grozić kontuzją. Dlatego pokazuję Wam 7 sposobów na poradzenie sobie z tym  problemem. Jeżeli zatem masz śliską matę jogową, sprawdź i przetestuj jeden lub kilka z poniższych sposobów:

1. Umyj matę łagodnym detergentem (jeżeli jest nowa)

Jeżeli Twoja mata jest nowa, to jest bardzo prawdopodobne, że na jej wierzchu jest jeszcze śliska powłoka, która powstała w procesie jej produkcji. Dlatego nową matę warto przed użyciem umyć za pomocą delikatnej gąbki i łagodnego detergentu, który słabo się pieni. Ideałem jest szare mydło. Po umyciu dobrze spłucz i wysusz matę.

2. Nie używaj kremu do rąk

Często nawet krem, który najlepiej się wchłania zostawia na dłoniach śliską powłokę, która może Ci utrudniać wykonywanie asan. Jeżeli nawilżanie dłoni kremem jest Twoim uzależnieniem, to przed sesją jogi dokładnie umyj i wysusz dłonie.

3. Podłóż pod dłonie lub stopy pasek jogowy

Podłóż pod wnętrze dłoni lub pod stopy jogowy pasek i pilnuj, żeby mocno dociskać do niego dłoń lub stopę. Ja bardzo lubię ten sposób i często z niego korzystam, zwłaszcza latem. Cenię sobie to, że w tej metodzie można ustawić się w asanie dokładnie tak jak zawsze i nie trzeba jej modyfikować.

4. Chwyć dłońmi za zewnętrzne krawędzie maty

Chwyć mocno za zewnętrzne krawędzie maty. Wiem, że część osób lubi ten sposób, choć ja nie jestem jego wielką fanką. Na pewno sprawdzi się przy cieńszych matach, ale przy grubych robi się już zdecydowanie mniej wygodnie. Dodatkowo podwinięte palce lubią wbijać się w podłogę. Ponadto korzystając z tej metody trzeba pamiętać, że często dłonie są rozstawione szerzej niż w klasycznym ustawieniu danej pozycji i trzeba pilnować, żeby bardziej niż zawsze odkręcać ramiona na zewnątrz, cofać barki od uszu i nie zapadać się w barkach.

5. Połóż dłonie na podłodze

Czasami, jeżeli wszystkie inne metody zawodzą, warto po prostu podwinąć matę i ćwiczyć część pozycji na podłodze.

6. Użyj talku

To wersja dla tych z Was, których zawiodły wszystkie inne sposoby i dla tych z Was, którzy borykają się z nadmierną potliwością dłoni czy stóp. Ta metoda się sprawdza, tylko pamiętaj, że jeżeli z niej korzystasz, to używaj swojej prywatnej maty i licz się z tym, że talk będzie absolutnie wszędzie 😉

7. Załóż bezpalczaste rękawiczki rowerowe

W rękawiczkach bywa ciepło i niewygodnie, ale wiem, że u niektórych się sprawdza, więc warto wypróbować i ten sposób.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz