Buraki kiszone w kefirze

Buraki kiszone w kefirze

Domowe kiszonki to nie tylko duża frajda z ich przygotowania, ale także ciekawe smaki i co niemniej ważne potężna dawka witamin i zdrowych bakterii. Dzięki temu produkty domowej fermentacji wspomagają nasz system odpornościowy i regulują w zdrowy sposób pracę jelit. Każdemu początkującemu producentowi domowych kiszonek nieobce są zapewne kiszone ogórki czy buraki, które kisi się często na bożonarodzeniowy barszcz. Okazuje się, że buraki można kisić nie tylko w tradycyjnej solance, ale także w mniej tradycyjny sposób, w kefirze lub maślance. Moim zdaniem to doskonała opcja na lato, bo buraki po ukiszeniu posłużą do przygotowania pysznego chłodnika.

Przepis, który podaję jest zainspirowany przepisem Dominiki Wójciak, u której na instagramie „Jarzynova” znalazłam ten przepis. Proporcje i ilości składników podaje orientacyjne, bo z proporcjami w kiszonkach można trochę poeksperymentować.

Składniki (na 1 litrowy słoik)

3 buraki (najlepsze będą młode) – obrane i pokrojone w kostkę

3 ząbki czosnku, pokrojone w słupki

3 plasterki imbiru lub kawałek świeżego korzenia chrzanu pokrojony w słupki

ok. 0,5 L kefiru lub maślanki, ale może będzie potrzeba więcej (najlepiej bio, lub najbardziej naturalny z możliwych)

łyżeczka soli

1 litrowy słoik

 

Przepis

  1. W słoiku umieść buraki. Powinno ich być mniej więcej 2/3 objętości słoika.
  2. Dodaj słupki czosnku i plasterki imbiru lub słupki chrzanu – warto by było kształtem wyodrębnić czosnek, imbir i chrzan od kształtu buraków, bo po ukiszeniu wszystko będzie miało kolor buraczkowy, więc tylko po kształcie będzie można rozpoznać czy to burak czy nie burak.
  3. Dodaj sól.
  4. Zalej wszystko kefirem.
  5. Zakręć szczelnie i odstaw w ciepłe miejsce na około 7- 10 dni (czas kiszenia zależy od temperatury. Przy upałach buraki ukiszą się już po 4-5 dniach, jeżeli jest chłodniej być może trzeba będzie poczekać dzień lub dwa dłużej)
  6. Od drugiego dnia kiszenia odkręcaj słoik raz dziennie na kilka minut, żeby odgazować Twoją kiszonkę
  7. Raz, dwa razy dziennie mieszaj zawartość słoika.
  8. Po zakończeniu kiszenia wstaw buraki do lodówki, żeby zatrzymać proces fermentacji lub od razy przygotuj chłodnik

 

 

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz