Kombucha

Kombucha

Kombucha, moje odkrycie sprzed kilku miesięcy, to napój, który powstaje dzięki fermentacji słodzonej herbaty za pomocą grzybka herbacianego, zwanego też grzybkiem japońskim. W smaku przypomina trochę bardziej kwaśną wersję kwasu chlebowego. Smak smakiem, ale to jego właściwości sprawiają, że coraz częściej słyszy się o kombuchy i coraz częściej możną ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Ja co prawda sceptycznie i rozważnie podchodzę do wszelkich obietnic tego typu, zwłaszcza, że większość jej cudownych właściwości nie została jeszcze wystarczająco dobrze udowodniona. Jestem jednak w stanie uwierzyć, że kombucha może regulować pracę jelit bo działa pozytywnie na florę bakteryjną, oczyszczać organizm z toksyn i mieć właściwości przeciwutleniające (antyoksydacyjne).

 

Kombuchę można nie tylko kupić, ale też łatwo przygotować domu. Wystarczy tylko mieć herbatę, cukier i odrobinę grzybka herbacianego uzyskanego od znajomej osoby (jak dobrze poszukasz, to znajdziesz) lub zamówionego w internecie.

 

Warto pamiętać, że domowa wersja kombuchy może zawierać śladowe ilości alkoholu, więc nie powinno się jej podawać kobietom w ciąży, dzieciom. Ze względu na zawartość cukru ostrożnie powinno się  ją spożywać przy cukrzycy.

 

Trzeba też wiedzieć, że do kombuchy należy się przyzwyczajać powoli, pić rozcieńczoną i raczej nie przekraczać dziennej dawki ok 100ml.

 

Składniki (2 litry napoju)

2 litry wrzątku

ok. 7 łyżek herbaty (ja używam 4 łyżki czarnej i 3 łyżki zielonej ale można eksperymentować. Ważne, żeby herbata nie była smakowa)

szklanka cukru (u mnie pół na pół cukier biały i cukier trzcinowy, tu też można eksperymentować do woli)

grzybek herbaciany zalany kombuchą z poprzedniego nastawu

dodatkowo będą potrzebne: czysta gaza, gumka recepturka duży słoik, drobne sitko, lejek – wszystko wyparzone

Ważne #1 – grzyb herbaciany nie lubi kontaktu z metalem, więc unikaj go jak ognia. Korzystaj ze szkła, ceramiki lub porcelany.

Ważne #2 – wszystkie naczynia używane do przygotowania kombuchy powinny być wyparzone i ultraczyste

 

Przepis (Dokładna instrukcja wideo krok po kroku jest podpięta na stałe pod Instastories na profilu instagramowym yoga_zone_online)

 

  1. Do 2L wrzątku dodaj herbatę i cukier, dobrze wymieszaj i odstaw na około 15 minut do naparzenia.
  2. Przelej przez gęste sitko do słoja, w którym kombucha będzie dojrzewać i fermentować.
  3. Ostudź do temperatury pokojowej.
  4. Dodaj grzyb kombucha oraz trochę napoju z poprzedniej fermentacji, w którym zamoczony był grzyb.
  5. Przykryj gazą, zabezpiecz gumką recepturką i odstaw w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej na około 7-8 dni. Jeżeli będziesz fermentować napój zbyt długo to zamiast kombuchy zrobi się ocet.
  6. Przelej gotową kombuchę do słoików i wstaw do lodówki, żeby zatrzymać proces fermentacji. Warto by było ją wypić w przeciągu maksymalnie 10-14 dni.
  7. W słoju, w którym fermentowała kombucha zostaną Ci dwa grzyby. Ten na dole to to, co zostało dodane na samym początku, a wierzchnia warstwa to nowy grzyb. Ja najczęściej wyrzucam starego grzyba a nowego zalewam odrobiną świeżej kombuchy i wstawiam do lodówki, gdzie czeka sobie spokojnie na kolejne nastawienie nowego napoju.
  8. Pij kombuchę rozwodnioną wodą w proporcji mniej więcej 1:2 lub 1:3. Możesz dodawać świeże owoce, zioła czy kostki lodu.
  9. Kombucha najlepiej smakuje schłodzona.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz