Prosty chleb na zakwasie

Prosty chleb na zakwasie

Nie ma nic lepszego, pyszniejszego i piękniej pachnącego niż własnoręcznie upieczony chleb na zakwasie wyciągnięty prosto z piekarnika. Chrupiąca skórka i gruba warstwa świeżego masła roztapiająca się na jeszcze gorącym chlebie.  To dla mnie kwintesencja domowego ciepła. Ale, żeby taki chleb upiec potrzebny jest zakwas. Możesz go dostać od znajomych, którzy już połknęli bakcyla, ode mnie, jeżeli mieszkasz w Łodzi, albo skorzystać  z ogólnopolskiej mapy zakwasów. A jak już masz zakwas, to czas zacząć zabawę.

Dokarmianie zakwasu

Jeżeli zakwas akurat nie pracuje, czyli nie jest wykorzystywany do pieczenia chleba, to „dokarmiasz” go raz – dwa razy na tydzień – dodaj 1 łyżkę mąki żytniej i tyle wody, żeby utrzymać konsystencję ciasta naleśnikowego lub gęstej śmietany. Pozostaw na godzinę w temperaturze pokojowej, żeby się najadł 🙂 i wstawiasz do lodówki.

Pieczenie chleba

Przygotowanie zaczynu do wypieku chleba

Wersja A – chleb będzie mniej kwaśny, ale pieczenie bardziej czasochłonne

Przygotowujesz zaczyn ze 100 g zakwasu wyjętego z lodówki oraz 150 g mąki i 150 g wody – musisz uzyskać 400 g zaczynu na chleb.

Pozostawiasz go na ok. godzinę (u mnie to są cztery godziny lub czasami nawet dłużej, jeżeli zakwas jest rozleniwiony!!!) w temperaturze pokojowej, aż pojawią się bąbelki na powierzchni i zakwas lekko wyrośnie (w smaku będzie wyraźnie kwaśny)

Wersja B – chleb będzie bardziej kwaśny, ale pieczenie mniej czasochłonne

Przygotowujesz zaczyn z 300 g zakwasu wyjętego z lodówki oraz 50 g mąki i 50 g wody – musisz uzyskać 400 g zaczynu na chleb.

Pozostawiasz go na ok. godzinę, półtorej w temperaturze pokojowej, aż pojawią się bąbelki na powierzchni i zakwas lekko wyrośnie (w smaku będzie wyraźnie kwaśny).

Przygotowanie ciasta chlebowego

Składniki (1 bochenek z foremki o wymiarach 9x23cm)

400g zaczynu  (patrz wyżej)
400g-450 mąki – może być dowolna (żytnia, pszenna, żytnia razowa, pszenna razowa, orkiszowa, razowa orkiszowa)
ok. 200ml wody
1 łyżka soli
Opcjonalnie – ziarna – słonecznik, dynia, siemię lniane, sezam – ok. 70 g, suszone warzywa, czarnuszka lub wszystko inne co można wrzucić do chleba.
1. Do odmierzonego zaczynu dodaj 400g mąki.
2. Następnie dodaj wodę o temperaturze pokojowej.
3. Ciasto mieszaj do połączenia wszystkich składników. Na samym końcu dodaj sól, najlepiej rozpuszczoną w odrobinie wody.
4. Jeszcze raz dokładnie mieszaj i odstaw przykryte ciasto na ok. godzinę.
5. Formę wyłóż papierem do pieczenia (w wersji bardzie eko można wysmarować masłem i oprószyć ortębami)
6. Przełóż ciasto do formy – powinno zająć mniej więcej połowę jej wysokości.
7. Przykryj ściereczką. Odstaw do wyrośnięcia na około 5-6 godzin. (ja zaczynam albo w weekend od południa, albo ok. 18:00 wieczorem, jeśli zdążę rano upiec)

Przygotowanie pieca do pieczenia

8. Piekarnik nagrzej do maksymalnej temperatury, na najniższą szynę wsuń starą blachę do pieczenia lub blaszaną rynienkę, w którą później nalejesz niewielką ilość wody w celu uzyskania pary.

9. Na środkową szynę wsuń blachę do wypieku chleba, przygotuj około 50 ml ciepłej wody i postaw przy piecu.
10. Przed pieczeniem powierzchnię chleba zwilż dość obficie wodą.

Pieczenie chleba

11. Formę z chlebem wsuń do pieca.
12. W celu uzyskania cienkiej, chrupiącej skórki, dobrze jest piec chleb w naparowanym piekarniku. Przygotowaną wodę (50 ml) wlaej na najniższą blachę i natychmiast zamknij piec.
Cała procedura powinna odbyć się jak najszybciej.
13. Po około 7 min obniż temperaturę do 200° i uchyl drzwi pieca na 10 sekund.
4. Piecz aż do uzyskania brązowej skorki (25-30minut).
15. Chleb jest upieczony, kiedy wyjęty z formy i postukany od spodu wydaje głuchy dźwięk. Jeśli tak nie jest, możesz dopiec bochenek przez kilka minut już bez formy, stawiając go na samym ruszcie piekarnika.
Brak komentarzy

Dodaj komentarz