Kiszony kalafior

Kiszony kalafior

Kiszonki są nie tylko pyszne, ale i mega, megazdrowe. Dzięki probiotycznym bakteriom kwasu mlekowego wyprodukowanym w procesie kiszenia usprawniają pracę całego przewodu pokarmowego, aż do samego jego końca 😉 a na dodatek mają mnóstwo witamin. Kiszony kalafior na dodatek przygotowuje się do kiszenia ekstremalnie szybko, dlatego stawiam go zdecydowanie wyżej w hierarchii kiszenia niż nasze klasyczne ogórki kiszone, bo choć je uwielbiam, to nienawidzę ich robić, bo przez to, że używam mnóstwo świeżego kopru, mam potem ogromny bałagan w całej kuchni.

 

Składniki:

 

Kalafior

świeży czosnek

ziele angielskie

sól morska

papryczka chili – opcjonalnie

gorąca woda

 

Przepis

 

  1. Podziel kalafiora na różyczki i upchnij w dużych słoikach. Kalafior musi być mocno wciśnięty i upchnięty, żeby po zalaniu solanką nie podniósł się do góry. Jak to sprawdzić? Po upchnięciu kalafiora w słoiku, odwróć słoik i sprawdź czy nic nie wypadło ani się nie przesunęło. Jeśli nie, to jest idealnie, jeśli tak, to upychaj dalej 😉
  2. Do każdego słoja dodaj dwa ząbki czosnku pokrojone na ćwiartki i mniej więcej 3-4 ziarenka ziela angielskiego. Możesz też dodać pół świeżej papryczki chili do każdego słoja, jeśli lubisz.
  3. Wymieszaj gorącą wodę z solą morską w proporcji 1,5 łyżki soli na każdy litr wody.
  4. Przygotuj solankę – zalej każdy słój solanką aż po brzegi.
  5. Przykryj każdy słój kawałkiem papieru do pieczenia (opcjonalnie) – dzięki temu nakrętki nie zardzewieją
  6. Zakręć mocno nakrętki i odstaw, najlepiej na talerzyku, bo solanka może odrobinę wykipieć ze słoika, czym się nie przejmuj.
  7. Kiś w temperaturze pokojowej przez 5 – 14 dni w zależności od tego jak bardzo ukiszonego kalafiora chcesz uzyskać i w zależności od pory roku. Wiosną i latem, kiedy jest ciepło, kiszonki dojrzewają szybciej, jesienią i zimą zdecydowanie wolniej.
  8. Po ukiszeniu trzymaj w lodówce.
  9. Pamiętaj, że po ukiszeniu możesz zarówno zjeść kalafiora jak i wypić sok z kiszenia. Intuicja podpowiada mi, że sok z kiszonego kalafiora może być doskonały na kaca 😉
Brak komentarzy

Dodaj komentarz